כיצד נעמוד בדרישות התקנות לבטיחות בעבודה?


כל עובד, מהזוטר ועד הבכיר, חייב לבצע את כל הפעולות הנחוצות מתוקף התפקיד תוך שימת לב להיבטים הרבים של הבטיחות. אין תועלת רבה בביצוע של תפקיד או משימה בצורה מהירה, אם תוך כדי כך לוקחים סיכונים שבמקרים רבים יביאו לפגיעה בנפש או ברכוש. כאשר רוצים לקדם את הבטיחות בעבודה חשוב להיעזר במגוון רחב של כלים.

 

בין הכלים הללו ניתן למצוא למשל – מינוי של ממונה בטיחות ושל נאמני בטיחות (בפרט במקומות עבודה גדולים). בנוסף, יש להקפיד עם יישום תקנות הבטיחות בעבודה, בהתאם לאופי העבודה, בהתאם לתפקידים השונים המוטלים על העובדים ותוך התייחסות מתמדת לגורמי סיכון. קידום הבטיחות יכול להיעשות גם ע"י מיקור חוץ הכולל אנשי מקצוע ומומחי בטיחות, המתמחים בפרויקטים של קידום הבטיחות בארגונים.

 

פועלים לפי התקנות – פועלים בטוח

חברת בוב בטיחות וביטחון מקפידה לפעול ולהטמיע מהלכים ושיטות הנדרשים לישום בתקנות הבטיחות בעבודה. ובחקיקה נוספת הקיימת בישראל באשר לדרישות בטיחות. לעתים דרישות אלה יכולים להיות כלליים או פרטניים (לענפים שונים, משלוחי יד ספציפיים, לתנאי סביבה נתונים).

 

בין יתר החוקים והתקנות ארגונים נדרשים לעמוד בהיבטי הבטיחות בעבודה ניתן למצוא למשל את  חוק ארגון הפיקוח על העבודה ותקנותיו השונות. החוק ונגזרותיו עוסקים בין היתר בהקמת ועדות בטיחות, פעולת נאמני בטיחות, נקיטת פעולה מקדימה ומונעת, קביעת תכנית בטיחות, מסירת מידע והדרכת עובדים, מינוי ממונים על הבטיחות.

 

בנוסף, בהתאם לחוקים נוספים כגון: פקודת הבטיחות בעבודה (שנת 1970), תקנות הבטיחות בנושאים כגון ניטור סביבתי וביולוגי (2011), תקנות הבטיחות בעבודה, עבודה בגובה (2007), תקנות הבטיחות בעבודה בתחום החשמל (1990). בנוסף, יש עוד תקנות רבות ומגוונות כגון תקנות הבטיחות בחומרי הדברה, תקנות הקשורות בעבודות בנייה, תקנות המרחיבות את חובת האספקה והשימוש בציוד מגן אישי, תקנות עזרה ראשונה במקומות עבודה ועוד שפע תקנות שמפרטות את הצעדים והחובות במקומות עבודה כגון מפעלים, מעבדות רפואיות, מפעלים רועשים ועוד.

 

יישום תקנות הבטיחות בעבודה דרך קורסים והכנת ארגונים

זקוקים ליעוץ בנושא בטיחות? מחפשים ליווי, הדרכה, קורסים או לומדות? פנו לבוב בטיחות וביטחון בע"מ וביחד – נקדם את הבטיחות בעבודה.
בוב בטיחות וביטחון בע"מ מעמידה לרשות לקוחותיה את כל הכלים לקידום בטיחות בעבודה:

  • מגוון קורסים בתחומי בטיחות, שנבנו על פי דרישות ותקנים, בתיאום עם משרד העבודה – מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית,  המשרד לביטחון פנים, שירותי הכבאות ובהתאם לתקנות, המשרד לאיכות הסביבה ועוד.
  • הכנת ארגונים ומפעלים למצבי חירום ע"י מיטב המומחים בתחום.
  • הכנת תוכנית מפורטת לטובת ניהול הבטיחות לפי דרישות החוק ובהתאם לאופי הארגון.
  • קידום הבטיחות בבתי חולים, לרבות צעדים נדרשים בתחום תיירות המרפא.
  • לומדות בטיחות עדכניות, המתאימות למקומות עבודה ולפי מקצועות ותחומי עיסוק רלוונטיים.
  • ופתרונות רבים אחרים המותאמים לכל לקוח בהתאם לצרכיו השונים והיבטי הסיכונים המתקיימים בסביבת עבודתו