הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה – כל מה שצריך לדעת


יש לך עסק? סביר להניח שברור לך גודל האחריות המונחת על כתפיך. יש לדאוג שהכל יתקתק כמו שעון, שהמכשור המקצועי יעבוד טוב וחלק, וכמובן – יש לשמור ולדאוג לביטחון של כל עובד ועובדת. כאן, הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה נכנסת לתמונה.   

קצת רקע

כבעלת או בעלת עסק, סביר להניח שיש לך היכרות עם "תקנות הבטיחות בעבודה – מסירת מידע והדרכת עובדים". מדובר בסדרת תקנות אשר מומלץ לעבור עליה בדקדוק, אם טרם עברת, אך השורה התחתונה היא שמחובתך לדאוג כי כל העובדים עוברים הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה לפחות פעם בשנה.

 

כעיקרון, ההדרכה הינה חובה בכל אחד משלושת המקרים הבאים:

  1. עם כניסת עובד/ת חדשה לעבודה
  2. אם העובד נאלץ לעבור עמדה או תחנה במהלך אותה השנה, ואחת לשנה.
  3. עובדים חדשים שעברו הדרכה עם כניסתם לעבודה או במעבר תחנה, הם עדיין יצטרכו לעבור את ההדרכה השנתית הקבועה.

מה כוללת ההדרכה?

התשובה הקצרה היא – מה שהוא צריך לכלול למען הכשרת עובד מסוים. כלומר, לא מדובר בהדרכה קבועה, שעוברים כל עובדי ועובדות העסק בצורה אחידה, אלא לכל מקצוע, לכל תחנה או עמדה יש את ההדרכה המתאימה לה. על ההדרכה לגעת ולעבור על כל הסיכונים האפשריים הנכללים בתפקיד העובדת.

למשל, עובדת העוסקת במכשור חשמלי צריכה לעבור הדרכה הקשורה לסכנות חשמל שונות, ובפרט לסכנות הקשורות למכשור הספציפי איתו היא עובדת, הדרכה לעובד ניקיון יכולה לכלול מניעת החלקות על משטחים רטובים, הן של העובד עצמו והן של עובדים אחרים.

כיוון שיש מגוון רחב של תפקידים ועבודות, ומגוון רחב של סכנות וסיכונים, יש לוודא שההדרכה באמת מותאמת לעובדים שעוברים אותה.

הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה כי אתם לא לבד 

הנושא של הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה עשוי להישמע מורכב ומסובך, אבל לא צריך להמציא את הגלגל. ישנן חברות רבות, כמו "בוב – בטיחות וביטחון" המציעות קורסים ייעודים לשלל נושאים של הדרכות עובדים.

את הקורסים של "בוב – בטיחות וביטחון", למשל, מעבירים אנשי מקצוע המוכשרים במיוחד בנושא הבטיחות, הנקראים ממוני בטיחות.הם אלו שדואגים כי החומר הנלמד בקורס עומד בתנאים הדרושים לפי "תקנות הבטיחות בעבודה", וכי העובדים באמת מבינים וזוכרים את תוכנן של ההדרכות. בחברת "בוב", תוכלו למצוא שלל תכנים ייעודיים, מבטיחות עם עבודה בגובה, דרך בטיחות במעבדות כימיות, וכלה בטיחות בהפעלת משאבת בטון.

הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה

 

מתעניינים בנושא זה?השאירו פרטים ונחזור אליכם